100 lat kaplicy w Byczynicach

     W 1921 roku państwo Oselka z Byczynic ufundowali przydrożny krzyż błagalny po śmierci swoich trojga dzieci. (Kolejne ich pociechy dożywały wieku dorosłego). Dwa lata później w 1923 roku staraniem ówczesnych mieszkańców Byczynic obok krzyża zbudowano kaplicę. Na honorowym miejscu umieszczono XIX - wieczną rzeźbę świętego Jana Nepomucena ufundowaną przez największych gospodarzy we wsi. (Figurę tę odnawiano w latach 1885, 1956 i 2000). W 1951 roku zakupiono i poświęcono nowy dzwon, który każdego dnia wzywa mieszkańców na Anioł Pański. W roku 2000 kaplica w Byczynicach przeszła gruntowny remont. W czasie rozbiórki dachu znaleziono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa wykonaną w 1902 roku. Odnowiono ją i ustawiono obok figury świętego spowiednika z Pragi.

     W sobotę 20 maja 2023 roku obchodzono stulecie kaplicy pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena w Byczynicach. Po południu ksiądz proboszcz Marek Wieczorek w koncelebrze z księdzem Arnoldem Drechslerem odprawili uroczystą mszę świętą przy kaplicy. Jubileusz uświetniła Parafialna Orkiestra  Dęta. Po Eucharystii były podziękowania dla osób, które przez stulecie opiekowały się kaplicą, remontowały ją, dbały o jej wystrój wewnątrz i na zewnątrz, dla organizatorów uroczystości jubileuszowej, a przede wszystkim dla tych, którzy modlili się i nadal modlą się na nabożeństwach majowych czy różańcowych. Po obrzędach liturgicznych mieszkańcy Byczynic, parafianie oraz zaproszeni goście biesiadowali na placu przy kaplicy.

 

Fot: Karina Grytz-Jurkowska

 

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Mikołaja w Zakrzowie, siedziba: Zakrzów, Chopina 118.