Dożynki 2023

 

     Jak co roku parafialne święto plonów zaczęło się od przemarszu korowodu dożynkowego z placu na plebanii do kościoła. Msza Dziękczynna za zebrane plony zawsze była bardzo ważnym elementem kończącego się lata, a przede wszystkim zakończonych przez rolników prac żniwnych. W niedzielę          3 września 2023 r. uroczystą sumę odprawił ksiądz proboszcz Marek Wieczorek w koncelebrze z księdzem Arnoldem Drechslerem. W  homilii podkreślił, że dziękczynienie jest odpowiedzią na dar plonów, które pozwalają nam żyć, stając się pokarmem. Dlatego nie powinniśmy zapominać o istocie dziękczynienia, jaką jest bezinteresowne podziękowanie Bogu za dary ziemi i radość z trudu, który daje chleb. Kazanie zakończył słowami wiersza:

 

Przede mną leży kęs chleba,

Nań z namaszczeniem spoglądać trzeba.

W tym kawałku widzę pracę ziemi

i życiodajnych słońca promieni.

W nim i mozolna, spracowana ręka rolnika

z szczodrą się ręką Bożą spotyka.

Ileż na mały kęs chleba

Pracy, błogosławieństwa potrzeba?

 

 

     Po homilii ksiądz proboszcz poświęcił przygotowany specjalnie na tę okazję wieniec dożynkowy, przyniesiony w darze chleb upieczony z tegorocznych zbóż oraz symboliczne kosze plonów.

Dożynkowi starości, państwo Ewelina i Krzysztof Paczka, po mszy św. częstowali wiernych bułeczkami.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Mikołaja w Zakrzowie, siedziba: Zakrzów, Chopina 118.