Jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej

     W 2022 roku Diecezja Opolska obchodzi jubileusz 50-lecia. Przygotowując się do tej okrągłej rocznicy już w adwencie 2021 roku tematem przewodnim były najważniejsze postacie, wydarzenia, związane z Diecezją Opolską. Od lutego w kolejne niedziele w parafii odmawiano nowennę w intencji diecezji.

     Inauguracja obchodów 50-lecia miała miejsce podczas porannej mszy krzyżma (14 kwietnia). Duchowni przeszli przez główne wejście katedry stanowiące Bramę Jubileuszową otworzoną przez biskupa ordynariusza – Andrzeja Czaję. Mottem roku jubileuszowego są słowa "Bliżej Boga-Człowieka".

     Kulminacją jubileuszowych uroczystości była 18 czerwca procesja ku czci Matki Bożej Opolskiej z kościoła pw. MB Bolesnej i św. Wojciecha do katedry. A 21 czerwca obchodzono Uroczystość Matki Bożej Opolskiej.

     W miesiącach letnich przed niedzielnymi mszami przypominana była 50-letnia historia Diecezji Opolskiej.

     Biskup Opolski Andrzej Czaja zaprosił wszystkie parafie diecezji opolskiej do pielgrzymowania do katedry opolskiej w czasie trwania jubileuszu naszej diecezji. Parafia Zakrzów wraz z całym dekanatem Łańskim oraz dekanatami Niemodlin i Prudnik pielgrzymowała do Matki Bożej Opolskiej w niedzielę 16 października. Niestety z powodu remontu posadzki w katedrze msza św. sprawowana była w kościele seminaryjno-akademickim. Eucharystia odprawiana była w Dniu Papieskim i jednocześnie w dniu poświęconym św. Jadwidze Śląskiej - patronce kościoła. Msza św. sprawowana była przez kapłanów dekanatu pod przewodnictwem księdza biskupa Rudolfa Pierskałę. (Zdjęcia poniżej)

     Zakończenie jubileuszu i zamknięcie drzwi jubileuszowych w katedrze nastąpi 20 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla.

 

 Fot: Karina Grytz-Jurkowska

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Mikołaja w Zakrzowie, siedziba: Zakrzów, Chopina 118.